Առարկա
|
Ֆիզիկա 9-դասարան
|
|
Դասավանդող ուսպւցում
|
Կ.Առաքելյան
|
|
Դասի թեմա
|
Հզորություն
|
|
Աշակերտի քանակը
|
9
|
|
Դասի նպատակը
|
Տալ ընդհանուր գաղափար հզորության մասին
|
|
Մեթոդական պարագաները
|
Նկարների, ցուցապաստառները,համակարգիչ
|
|
Ակտիվություն
|
Կատարել թեստային աշխատանք(10ր-ում)
|
|
Դասի ընթացքը
|
1.Ֆիզիկական մեծության՝ չափվող կատարած աշխատանքի և այլ ժամանակահատվածի հարաբերությամբ, որի ընթացքում այն կատարվել է, կոչվում է հզորություն:
Տալ հզորության սահամանումը:
2.Հզորության միավիրումը հանդիսանում
է 1Վտ(վատտ), անգլիացի գյուտարար Ջեմո Վատտի(1736-1819)պատվին:
3.Ասել այլ հզորության՝ Վատտի բազմապատիկ
և կոտորակային միավորներ:
4.Կատարել խմբակային աշխատանք:
5.Կատարել խմբակային փորձ:
|
|
Տնային աշխատանք
|
Հանձնարարել սովորել թեմա և տնային առաջադրանքը:
|
|
Դասի արդյունքը
|
Հասել եմ նպատակիս
|
Wednesday, April 18, 2012
გაგვეთილის გეგმა
შეფასების რუბრიკა
Չափորոշիչներ
|
Ցածր(1-5)
|
Միջին(6-8)
|
Բարձր(9-10)
|
Ակտիվություն
|
Դասին պասիվ է, հազվադեպ է պատասխանում
հարցին:
|
Ակտիվ է սակայն մի քիչ թերանում է:
|
Ակտիվ է, տալիս է հստակ պատասխան :
|
Խնդիրների և վարժություների կատարումը
|
Առաջադրանքը կատարում է թերի:
|
Խնդիրը լուծելու համար կազմում է աղյուսակ:
|
Խնդիրների լուծման համար կազմում է աղյուսակ
և լուծում:
|
Տնային Հանձնարարություն
|
Կատարել է սխալներով:
|
Լավ է կատարել, բայց գրել է ոչ գեղեցիկ ձեռագրով և ջնջումով:
|
Կատարել է առանց սխալների և գրել է մաքուր գեղեցիկ:
|
სასწავლო პროექტი
1Նախագծի անվանումը.Ջուրը բնության
մեջ: Ակտիվ մասնակցեն
այս շնորհանդեսին և կարևոր է աշակերտներին ծանոթացնել
ջրի կարևորության մասին:
2Նախագի գլխավոր
գաղափարը.
Աշակերտները պետք է իմա նա ՝
ինչ նշանակություն ունի
ջուրը բնության մեջ
ու կյանքում:
3Նախագծի նպատակը.
Աշակերտը պետք գիտակցի,
որ ջուրը կյանքի
աղբյուրն է: Արանց
ջրի կյանք չկա:
Երկրագնդի 71% ջուր
է: Իսկ մարդու
օրգանիզմում 80%: Արևի
օգնությամբ ջուրը գտնվում է անհնդհատ շրջանառության մեջ,իսկ
լուսնի օգնությամբ ծովերում և
օվկիանոսներում օրեկան 2անգամ
տեղի է ունենում մակնթացություններ և
տեղատվություններ:
4Մասնակիցների տարիքը. 14տ.
5Տևողությունը.2դասաժամ :
6Սպասվող արդյոնքը. Եթե
աշակերտը արդեն կարողանւմ է
գիտակցել թե ջուրը
ինչ նշանակություն ունի
բնության մեջ և
կյանքում, ուրեմն հասել
ենք մեր նպատակի:
7Հիմնական ռեսուսներ.Տեղեկանք, քարտեզ:
8Նախագծի ընթացքը.Աշակերտը պետք
է գիտենա որ ջուրը բնության
մեջ հանդես է գալիս 3 վիճակուվ,
գոյություն ունի 4 –րդ վիճակ՝ որը կոչվում է պլազմա:
9.Ջրի հատկությունները.
1. Ջուրը լուծիչ
է:
2.Ջուրը 0աստիճանում պնդանում է,
ևնույն աստիճանում հեղուկանում:
3Սառչելիս նա ընդարձակվում
է, ի տարբերություն միյուս նյութերի:
Ջուրը կոչվում է զարմանահրաշ նյութ:
4.Կա տարբեր բաղադրություն
ունեցող ջրեր(սառնորակ,հանքային,բուժիչ):
Հեղինակ Կ.Առաքելյան
katiaaraqelian@gmail.com
Subscribe to:
Posts (Atom)