Wednesday, April 18, 2012

გაგვეთილის გეგმა


Առարկա
Ֆիզիկա 9-դասարան
Դասավանդող ուսպւցում
Կ.Առաքելյան
Դասի թեմա
Հզորություն
Աշակերտի քանակը
9
Դասի նպատակը
Տալ ընդհանուր  գաղափար հզորության մասին
Մեթոդական պարագաները
Նկարների, ցուցապաստառները,համակարգիչ
Ակտիվություն
Կատարել թեստային  աշխատանք(10ր-ում)
Դասի ընթացքը
1.Ֆիզիկական մեծության՝ չափվող կատարած աշխատանքի և այլ ժամանակահատվածի   հարաբերությամբ,  որի ընթացքում  այն կատարվել է, կոչվում է  հզորություն:
Տալ  հզորության սահամանումը:
2.Հզորության միավիրումը  հանդիսանում է 1Վտ(վատտ), անգլիացի գյուտարար Ջեմո Վատտի(1736-1819)պատվին:
3.Ասել այլ հզորության՝ Վատտի բազմապատիկ  և կոտորակային միավորներ:
4.Կատարել խմբակային աշխատանք:
5.Կատարել խմբակային փորձ:
Տնային աշխատանք
Հանձնարարել  սովորել  թեմա և տնային առաջադրանքը:
Դասի արդյունքը
Հասել եմ նպատակիս

შეფასების რუბრიკა


Չափորոշիչներ
Ցածր(1-5)
Միջին(6-8)
Բարձր(9-10)
Ակտիվություն
Դասին պասիվ է, հազվադեպ է  պատասխանում հարցին:
Ակտիվ է սակայն մի քիչ թերանում է:
Ակտիվ է, տալիս է  հստակ պատասխան :
Խնդիրների և վարժություների կատարումը
Առաջադրանքը  կատարում է թերի:
Խնդիրը լուծելու համար  կազմում է աղյուսակ:
Խնդիրների լուծման համար կազմում է  աղյուսակ և լուծում:
Տնային Հանձնարարություն
Կատարել է սխալներով:
Լավ է կատարել, բայց  գրել է ոչ  գեղեցիկ ձեռագրով և ջնջումով:
Կատարել է առանց  սխալների և գրել է մաքուր  գեղեցիկ:

სასწავლო პროექტი


1Նախագծի   անվանումը.Ջուրը    բնության   մեջ:   Ակտիվ   մասնակցեն   այս  շնորհանդեսին    և   կարևոր   է   աշակերտներին   ծանոթացնել   ջրի  կարևորության  մասին:
2Նախագի  գլխավոր  գաղափարը.
Աշակերտները   պետք  է իմա նա ՝     ինչ   նշանակություն     ունի    ջուրը     բնության     մեջ     ու      կյանքում:

3Նախագծի   նպատակը.   
Աշակերտը    պետք   գիտակցի,   որ   ջուրը   կյանքի     աղբյուրն    է:   Արանց    ջրի    կյանք     չկա:    Երկրագնդի   71%    ջուր    է:      Իսկ   մարդու      օրգանիզմում     80%:    Արևի     օգնությամբ    ջուրը        գտնվում   է  անհնդհատ    շրջանառության    մեջ,իսկ    լուսնի     օգնությամբ     ծովերում     և      օվկիանոսներում    օրեկան     2անգամ    տեղի    է      ունենում     մակնթացություններ        և      տեղատվություններ:
4Մասնակիցների     տարիքը.      14տ.
5Տևողությունը.2դասաժամ :
6Սպասվող   արդյոնքը.     Եթե    աշակերտը      արդեն     կարողանւմ     է    գիտակցել     թե     ջուրը     ինչ    նշանակություն     ունի     բնության     մեջ     և       կյանքում,     ուրեմն   հասել    ենք   մեր  նպատակի:
7Հիմնական ռեսուսներ.Տեղեկանք, քարտեզ:
8Նախագծի ընթացքը.Աշակերտը պետք է գիտենա որ  ջուրը  բնության  մեջ  հանդես  է  գալիս  3 վիճակուվ,  գոյություն ունի 4 –րդ  վիճակ՝  որը կոչվում է   պլազմա:
9.Ջրի հատկությունները.
1. Ջուրը  լուծիչ  է:
2.Ջուրը  0աստիճանում  պնդանում է,  ևնույն  աստիճանում  հեղուկանում:
3Սառչելիս  նա  ընդարձակվում  է,  ի տարբերություն միյուս  նյութերի:
Ջուրը   կոչվում  է   զարմանահրաշ   նյութ:
4.Կա  տարբեր  բաղադրություն  ունեցող  ջրեր(սառնորակ,հանքային,բուժիչ):
Հեղինակ  Կ.Առաքելյան      
                    katiaaraqelian@gmail.com